Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(3)
unknown
(1)
Branch
Czarnków Filia 2
(3)
Czarnków Filia 1
(1)
Author
Szczygieł Mariusz (1966- )
(2)
Kalwas Piotr Ibrahim (1963- )
(1)
Stanuch Stanisław (1931-2005). Portret z pamięci
(1)
Year
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Kalwas, Piotr Ibrahim (1963- )
(1)
Poczucie straty
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Egipt
(1)
Genre/Form
Miniatura literacka polska
(1)
Powieść polska
(1)
Reportaż
(1)
Reportaż polski
(1)
Domain
Psychologia
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Strony 45-183 o podwójnej numeracji zawierają powieść S. Stanucha.
"Portret z pamięci" na podstawie wydania drugiego z 1976.
"Projekt: prawda" to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku "Portret z pamięci" zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.
Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre'a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło - uważa pomysłodawca projektu - żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce. Bohater powieści Stanucha wyznaje: "Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane".
Mariusz Szczygieł twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: "Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor".
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Czarnków Filia 2
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Czarnków Filia 1
Brak informacji o dostępności: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czarnków Filia 2
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (2 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety Wyborczej", reporter odkrywa przed nami to wszystko, co frapuje w Egipcie przyjezdnych, ale nie mają do tego dostępu. Otwiera przed nami świat "haram" i "halal". "Haram" - to zakaz, "halal" - przyzwolenie. Niektóre lakiery do paznokci są dla muzułmanek halal, niektóre haram, ale ciężko się w tym zorientować nawet Egipcjanom. Kalwas pisze zajmująco i ze znawstwem. Często patrzy na Egipt ze swojego ulubionego balkonu, ale to nie znaczy, że ma perspektywę człowieka, który nie jest swój i się wysferzył. Balkon jest bowiem w Egipcie ważnym miejscem rodzinnych i społecznych relacji. To świetna książka dla tych, którzy wyjeżdżają do Egiptu na wakacje, a ci którzy tam nie byli, po tej lekturze zapragną tam zaraz pojechać.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czarnków Filia 2
There are copies available to loan: sygn. 913(5/9) (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again