Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Status
available
(2)
Branch
Czarnków Filia 2
(2)
Author
Szczygieł Mariusz (1966- )
(2)
Budrecki Lech (1930-2004)
(1)
Burski Marek
(1)
Chełstowska Jolanta
(1)
Chrościcki Juliusz A. (1942- )
(1)
Kalwas Piotr Ibrahim (1963- )
(1)
Kirchner Hanna (1930- )
(1)
Krall Hanna (1937- )
(1)
Kuczyński Stefan Krzysztof (1938-2010)
(1)
Morawińska Agnieszka (1944- )
(1)
Putrament Jerzy (1910-1986)
(1)
Ratkowska Paulina (1935-2013)
(1)
Samsonowicz Henryk (1930- )
(1)
Szacki Jerzy (1929-2016)
(1)
Wierciński Andrzej (1930-2003)
(1)
Zychowicz Izabela
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
1901-2000
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Chełstowska, Jolanta
(1)
Kalwas, Piotr Ibrahim (1963- )
(1)
Poczucie straty
(1)
Putrament, Jerzy (1910-1986)
(1)
Ryby
(1)
Tematy i motywy
(1)
Wędkarstwo
(1)
Subject: work
Wiadomości Wędkarskie (czasopismo)
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
Subject: place
Egipt
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Antologia
(1)
Publicystyka
(1)
Reportaż
(1)
Reportaż polski
(1)
Wywiad dziennikarski
(1)
Domain
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Historia
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
Psychologia
(1)
3 results Filter
Book
In basket
(Stehlík)
"Ta strona nie jest dla wędkarza. Wędkarz wędkuje i nie ma czasu na czytanie żadnych stron. Ta strona jest dla żony. Mąż wędkuje, a żona sobie czyta" - tak Hanna Krall zainaugurowała rubrykę "Smutek ryb" w miesięczniku „Wiadomości Wędkarskie”. Był rok 1983, a pismo dla wędkarzy postanowiło pomóc uznanej reporterce - bezrobotnej w stanie wojennym. Tam Krall mogła publikować bez weryfikacji, bo w końcu trudno pisać wywrotowe treści, pisząc o rybach. A jednak…
W cyklu rozmów Hanny Krall o rybach nie przeczytamy ani o przynętach, ani o wędkach, ani o podbierakach. Dowiemy się za to z rozmowy z profesorem Henrykiem Samsonowiczem o rybach w Średniowieczu („Szczuka czyli szczupak, okoń, karp, to były w dwunastym, trzynastym wieku najpopularniejsze przezwiska i wyzwiska”). Historyczka sztuki Agnieszka Morawińska opowiedziała o rybach w sztuce („Rybacy musieli po prostu być »na wyposażeniu« rokokowego ogrodu jak łabędzie albo bażanty”). Profesor Jerzy Szacki - o rybach w myśli społecznej („W historii ryby spotkanie ryby z człowiekiem jest epizodem niespecjalnie długim”). Doktor Hanna Krichner - o rybach u Nałkowskiej („Pisarka pokazuje rybę zawsze na granicy między uprzedmiotowieniem i życiem”). Pisarz Jerzy Putrament wyjawił, że wędkując, doświadczył spotkania z diabłem („Widziała pani kiedy oczy węgorza? A oczy diabła? A chce pani oczy diabła zobaczyć? To niech się pani przyjrzy oczom starego węgorza”), astrolog Marek Burski opisał ludzi spod znaku ryb („Rzadko awansują, dyrektorów-Ryb jest niewielu”), a o samym łowieniu opowiedziała harcmistrzyni Jolanta Chełstowska („Mówią nawet, że mam fart. Być może ryby są mi wdzięczne za mój pozbawiony pychy stosunek do nich i pozwalają w nagrodę się łapać”).
Między wersami tych zdawałoby się niepozornych rozmów o rybach możemy wyczytać odniesienia do sytuacji społeczno-politycznej Polski lat osiemdziesiątych. I albo tak wiele żon czytało „Smutek ryb”, albo jednak i wędkarze skusili się na lekturę tej rubryki, w każdym razie Hanna Krall została wyróżniona w ankiecie czytelników na ulubionego autora „Wiadomości wędkarskich”. Teksty te nigdy nie były wydane razem w formie książkowej. Cztery z nich ukazały się w jubileuszowej książce „Krall” (Dowody na Istnienie 2015).
"Więc w rybach jest smutek: w literaturze, malarstwie, w życiu, w obyczajach. Je się ryby w poście, jedzie się na ryby, żeby uciec od całego świata. Nie chciałabym, żebyście sądzili... byście sądziły, że ze stroniczki niniejszej będzie się sączyć chandra i smutek. Wprost przeciwnie. To na rybach właśnie, nad wodą, kiedy oddala się codzienna krzątanina i jest taka cisza, że słychać nareszcie własne myśli - wtedy dopiero dociera do człowieka pewność, że nie ma nic lepszego pod słońcem niż fakt, że się pod słońcem żyje." (fragment)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety Wyborczej", reporter odkrywa przed nami to wszystko, co frapuje w Egipcie przyjezdnych, ale nie mają do tego dostępu. Otwiera przed nami świat "haram" i "halal". "Haram" - to zakaz, "halal" - przyzwolenie. Niektóre lakiery do paznokci są dla muzułmanek halal, niektóre haram, ale ciężko się w tym zorientować nawet Egipcjanom. Kalwas pisze zajmująco i ze znawstwem. Często patrzy na Egipt ze swojego ulubionego balkonu, ale to nie znaczy, że ma perspektywę człowieka, który nie jest swój i się wysferzył. Balkon jest bowiem w Egipcie ważnym miejscem rodzinnych i społecznych relacji. To świetna książka dla tych, którzy wyjeżdżają do Egiptu na wakacje, a ci którzy tam nie byli, po tej lekturze zapragną tam zaraz pojechać.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czarnków Filia 2
There are copies available to loan: sygn. 913(5/9) (1 egz.)
Book
In basket
Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czarnków Filia 2
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (2 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again